top of page
Screenshot 2023-01-16 at 03.33.05 copy.jpg
peyklogo-tarihler.png

Yarışma Kuralları

 1. Takımlar 5 kişiden oluşmalıdır

 2. Yarışmaya Türkiye'de ikamet eden 18-25 yaş arasındaki gençler katılabilir.

 3. Takımlarda en az bir yarışmacı karşı cinsten olacaktır (1 kadın 3 erkek ya da 3 erkek 1 kadın gibi)

 4. Katılımcılar Risk Kabul Formu’nu ve feragatnameleri imzalayarak kendi sorumlulukları ile yarışırlar.

 5. Dağıtılan yarışma yelekleri, t-shirtleri veya numaraları en üst giysi olarak giyilir ya da asılır. Yarış sırasında çıkartılmaz ve göğüs/kol numarası hep görünür olmalıdır.

 6. Takımlar bölünmeden beraberce hareket eder. Takım üyeleri birbirinden 50 metreden fazla uzaklaşamaz

 7. Her takım kendi başına ilerler. Tüm yarışmacılar kaza olması halinde yaralı kişiye yardım etmekle yükümlüdür. Genel fair-play kuralları geçerlidir.

 8. Yarışmacıların yarışma sırasında başka yarışmacılardan yardım alması veya yardım etmesi onlara puan kazandıracaktır ve yarışma ruhunu destekler

 9. Yarışmacılar kesinlikle, özelikle GPS destekli telefon, saat, tablet vb. kullanmayacak ve yarışmaya getirmeyecektir. Bu Takım Destek Koçu (TDK) için de geçerlidir.

 10. Yarışmacıların yarış süresince dışardan taşıma yardımı (otostop, otobüs, dolmuş, taksi, öze araç, traktör, kamyon vb.) almaları diskalifiye sebebidir.

 11. Yarışmacılar yarışma boyunca GPS takip sistemi ile organizasyon tarafından takip edileceklerdir. Yarışmaya katılanlar bu sistem tarafından takip edilmeyi kabul etmiş sayılır ve daha sonra itiraz edemez.

 12. Yarışmacılara takım başına bir adet telsiz ve/veya bir adet uydu telefonu verilecektir. Yarışmacılar söz konusu telefon ve telsizi sadece acil durumlarda ve yarışmayı terk etmeyi isteme durumunda kullanabilirler. Bu durumlar dışında kullanım diskalifiye ile sonuçlanır. Organizasyon duyuruları bu cihazlarla yapacağı için cihazlar 7/24 açık olmalıdır.

 13. Yarışma boyunca yarışmacıların kişisel eşyalarına gelecek zararlar yarışmacıların kendi sorumluğundadır. Kampta bırakılan eşyalardan TDK sorumludur. 

 14. Yarışmacılar etap geçişlerinde (örneğin gölde kano bitişi ve dağ bisikleti başlangıcı) işaretli kontrol noktalarından geçmek zorundadırlar

 15. Yarışmacılar yarışma boyunca hakemlerin dediklerine uymak zorundadırlar, aksi takdirde ceza puanı alabilir ya da diskalifiye olabilirler

 16. Yarışmacılar PEYK SERÜVEN sitesinde yayınlanan “Çevre Yönergesi”ne tamamen uymak zorundadırlar aksi takdirde ceza puanı alabilir ya da diskalifiye olabilirler

 17. Takımlar ve yarışmacılar zorunlu taşımaları gereken malzemeleri belirtilen miktar ve özellikte bulundurmak zorundadırlar. (Bknz: zorunlu malzeme listesi) Yarıştan önce, sırasında veya sonrasında organizasyon tarafından kontrol yapılabilir ve kurallara uymayan durumlarda organizasyon takım ve yarışmacı için diskalifiye veya zaman cezası verebilir.

 18. Yarışma boyunca çekilen fotoğraf ve diğer görüntülerin hakları organizasyona aittir, istediği gibi kullanır. Bu size yollanan görüntü feragat formlarında da belirtilmiştir.

 19. PEYK SERÜVEN’de zaman sınırı vardır. Belirli noktalara size bildirilen zamanda ulaşamayan takımlar elenecektir ve yarışa devam edemezler. Bu noktalar ve süreler size her etabın başında yazılı ve sözlü olarak bildirilecektir.

 20. PEYK SERÜVEN Organizasyonu size bir çok malzeme verecektir. Bunların bir kısmı sizde kalabilir bir kısmı ise Organizasyona iade edilecektir. Özellikle iade edilecek malzemelerin mümkün olduğunca dikkatli kullanmanızı rica ediyoruz.

 21. Kontrol noktalarında hakemlerimiz olacaktır ancak bazı KNlerde sadece kontrol plakaları bulunur. Bu plakalarda, KN’nin numarası, özel bir kod (takım ismi gibi) ve bir zımba bulunacak. KN’ye vardığınızda PASAPORT’unuzu zımbayla işaretlemeniz, zımba yoksa kodu yazmanız gerekir ve yerde bulunan üzerinde kod yazan bir kağıt parçasını kanıt olarak almanız gerekir. Çalınmalara karşı; Plakanın bulunduğu yerde renkli kâğıtlar vardır. Plaka var, ama zımba yok ise veya plaka çalındıysa birkaç parça alıp taşıyınız.

 22. Organizasyon; güvenlik bakımından riskli gördüğü her durumda, etap/yarışmayı durdurma, yeniden başlatma ya da iptal etme yetkisine sahiptir.

 23. Etaplar sırasında, güvenlik bakımından herhangi bir olumsuzluk gören her takım, organizasyonu uyarmak zorundadır.

 24. Yarışmada öncelik daima can emniyetidir. Etaplar sırasında can emniyeti bakımından yardıma ihtiyaç duyan birini gören herkes yardım etmek zorundadır.

 25. Etkinlik organizasyonu güvenlik nedenleri veya herhangi bir mücbir sebep durumu oluşursa yarış mesafelerini kısaltmaya veya etkinliği iptal etmeye yetkilidir.

 26. Etaplarda ihtiyaca göre karada ve su üstünde personel (hakem, gönüllü, organizasyon yetkilisi) bulunacaktır.

 27. Organizasyon tarafından belirtilen ve verilen güvenlik donanımlarının (kask, can yeleği vb.) kullanılması zorunludur.

 28. Güvenlik kurallarına ya da güvenlik personelinin uyarılarına uymayan takımlar diskalifiye edilir ve o etaptan puan alamaz.

 29. Organizasyon hakemleri ve görevli sağlık personeli tarafından yarışa devam etmesi sakıncalı bulunan kişilerin yarışı durdurulur. Bu karar kesindir ve itiraz edilemez.

 30. Yarışların ardından ödül töreni yapılacak. Ödül almaya hak kazanan katılımcılar ödüllerini almak için yarışma alanında ya da organizasyonun göstereceği konaklama bölgesinde kalmaları gerekmektedir. Bir yarışmacı tarafından mücbir sebepler oluşmadan veya organizasyonun onayını almadan yarışma alanının terk edilmesi durumunda takım diskalifiye olur.

 31. Hakem kararlarıyla ilgili itirazlar yarışma süresince ilk fırsatta ya da yarışmanın bitiminde derhal yarışma organizasyonuna bildirilmelidir. Yarışma bitiminden sonra yapılacak itirazlar dikkate alınmayacaktır.

 32. İnternet sitemizde detayları açıklandığı gibi doping yapılaması diskalifiye sebebidir.

 33. Bisiklet etaplarında bisiklet arka ışığı flaş durumunda gündüz dahil açık olmalıdır. Ön ışık akşam 18:00 den sonra açık tutulmalıdır. Reflektif yelekler elbiselerin en üstüne giyilmelidir.

 34. Yarışmaya katılacak 10 takım, eğitim sonrası, mücbir sebepler dışında bir nedenden dolayı yarışmadan ayrılırlarsa ya da yarışma tarihinde yarışmaya gelmezlerse, takım başına 50.000 TL ceza ödemek zorunda kalacaktır.

 35. Yarışmacılar takım halinde yarışırlar. Yarışmacılardan birisi bile sakatlanması, devam edememesi, kurallara uymaması, vb. nedenlerden dolayı yarışı bırakırsa ya da diskalifiye olursa tüm takım elenmiş sayılır. 

bottom of page